Apple a crescut cu 4% pe Nasdaq la deschiderea bursei americane după ce a raportat rezultate puternice pentru al treilea trimestru şi este la un pas de o capitalizare bursieră de 1.000 miliarde dolari, potrivit CNBC.
Astfel, acţiunile Facebook se tranzacţionau miercuri la ora 17.00 pe Nasdaq la 198,7 dolari per acţiune, în creştere cu 4,5%, la o capitalizare de piaţă de 957 de miliarde de dolari.
Producătorul iPhone-urilor a ratat uşor aşteptările analiştilor cu privire la vânzările de accesorii, însă a raportat venituri mari din vânzările de telefoane. Încasările acestui segment de business au ajuns la 9,55 miliarde dolari, în creştere cu 31% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.
De asemenea, compania a depăşit estimările veniturilor din segmentul de software şi servicii.
În total, în 2018, acţiunile Apple au crescut cu 17% şi cu peste 30% în ultimele 12 luni.
Compania a raportat venituri totale record de 53,3 miliarde de dolari, după ce a vândut 41,3 milioane de iPhone-uri, 11,5 milioane de iPad-uri şi 3,7 milioane de Mac-uri.
sursa: zf.ro