CEDO, lovitura pentru Romania – Lui Bivolaru i-a fost incalcat dreptul la o judecata intr-un termen rezonabil. Statul roman, obligat sa plateasca daune morale

0
89

CEDO a hotărât marți că liderului Mișcării de Integrare Spirituală în Absolut (MISA), Gregorian Bivolaru, i-a fost încălcat dreptul la judecarea cauzei sale în termen rezonabil și a stabilit că România va trebui să-i plătească daune morale în valoare de 1.200 de euro, plus cheltuielile de judecată, informează Mediafax.

Judecătorii Curții Europene a Drepturilor Omului s-au pronunțat în cazul România v. Bivolaru (nr.66580/12), constatând o încălcare a art. 6 § 1 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului (dreptul la un proces echitabil şi în termen rezonabil).