Poli Iasi – Astra Giurgiu 1-1. Astra salveaza un egal pe final de meci la Iasi, printr-un penalti

0
48

Poli Iasi si Astra Giurgiu au terminat la egalitate, scor 1-1, in ultima partida a zilei de sambata din Liga 1, in etapa cu numarul 2 a sezonului 2018/2019.

Golurile au fost marcate de Frasinescu cu capul si de Llulaku din penalti, pe final de meci.

Prima repriza a fost una dominata de Astra, care a avut marile ocazii, insa mitanul prim s-a terminat cu un scor alb, 0-0. Poli Iasi a reechilibrat balanta dupa pauza si, poate meritat, a marcat prima in minutul 60, gol cu capul in minutul 60 prin Frasinescu.

Fundasul nu mai marcase in Liga 1 din octombrie 2015.

La 12 minute dupa gol, minutul 72, Denis Alibec a revenit oficial la Astra si pe teren, fiind introdus de antrenorul Maldarasanu in locul lui Belu.Egalarea oaspetilor a venit in minutul 81, gol din penalti marcat de Llulaku, dupa ce Mimoun, proaspat intrat pe teren in minutul 76, a facut un hent stupid in careu.

Albanezul a marcat sec si partida s-a terminat egal, cele doua formatii ramanand neinvinse, Astra cu 4 puncte, ca si Calarasi si Botosani, iar Poli Iasi cu 2 puncte, dupa egalul de la Craiova din prima etapa.

Echipele de start:

Poli Iasi:  Rusu – Arias, Mihalache, Frasinescu, Pantiru – Rus, Floresc, Cioinac, Stefanescu – Luwaga – A. Cristea
Astra: Iliev – Belu-Iordache, Erico, Bejan, Stan – Moise, Mrzljak, N. Rosu – Balaure, Bus, Llullaku

Poli Iasi intalneste un adversar dificil, Astra reusind sa invinga FCSB-ul in prima etapa, 1-0, si-n plus acum beneficiaza si de serviciile lui Denis Alibec, atacant ce a revenit la echipa dupa perioada nefasta de la trupa ros-albastra. Si bilantul lui Flavius Stoican e negativ in fata Astrei: 7 jocuri – doua victorii – o remiza – patru infrangeri. Totusi, va conta pe Andrei Cristea, atacant ce si-a prelungit contractul pana in 2020.

Poli Iasi – Astra Giurgiu – LIVE TEXT:

Fluier final! Meciul se termina 1-1!
90+4' Cosmin Frasinescu (Poli Iasi) se inalta pentru lovitura de cap, dar nu reuseste sa puncteze.
90+4' Catalin Sorin Popa acorda corner pentru Poli Iasi.
90+3' Julien Begue de la AFC Astra Giurgiu reuseste un sut, care este blocat insa de apararea din Poli Iasi.
90+2' AFC Astra Giurgiu avanseaza prin Erico Da Silva, care isi incearca sutul. Mingea prinde cadrul portii, dar tabela ramane neschimbata.
90+2' Schimbare la oaspeti: Nelut Rosu e inlocuit de Ionut Biceanu.
90+1' Vor fi 3 minute de prelungire.
90+1' Poli Iasi are un corner, Andrei Cristease pregateste sa il execute.
90+1' Andrei Cristea (Poli Iasi) bate un corner.
90' Martin Mimoun (Poli Iasi) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta.
89' Florin Bejan e ok si revine pe teren.
89' Partida este din nou in desfasurare.
83' Julien Begue (AFC Astra Giurgiu) suteaza, dar lovitura e blocata de un aparator.
81' Gooool! Penalty pentru oaspeti! Azdren Llullakurestabileste egalitatea, 1-1!
80' Martin Mimoun este avertizat!
80' AFC Astra Giurgiu primeste un penalty! Cine bate?
79' Denis Alibec incearca un sut, dar cei de la Poli Iasi reusesc sa respinga.
78' Galben pentru Cosmin Frasinescu!
76' Poli Iasi face o schimbare: Martin Mimoun in locul lui Dylan Flores.
72' Dylan Flores (Poli Iasi) este avertizat de arbitru.
72' Denis Alibec intra in locul lui Romario Florin Moise.
72' Sin Andrei Dumitru este avertizat de Catalin Sorin Popa!
69' Azdren Llullaku este in ofsaid.
67' Julien Begue (AFC Astra Giurgiu) prinde un sut, dar rateaza tinta.
66' Cioinac Ionut Adrian (Poli Iasi) a fost avertizat de catre arbitrul Catalin Sorin Popa cu primul cartonas galben.
60' Assistul ii apartine lui Andrei Cristea!
60' Gol! Cosmin Frasinescu inscrie cu capul, 1-0!
59' Florin Bejan (AFC Astra Giurgiu) incaseaza un galben de la arbitrul Catalin Sorin Popa.
57' Gheorghe Multescu (AFC Astra Giurgiu) face schimbare: Julien Begue il inlocuieste pe Bus Laurentiu Cosmin.
56' Plamen Iliev (AFC Astra Giurgiu) a fost avertizat cu galben.
56' Cioinac Ionut Adrian(Poli Iasi) trimite o minge cu capul, dar rateaza.
54' Trage Kizito dar balonul trece pe langa poarta.
54' Flavius Stoican face o schimbare, Sin Andrei Dumitru il inlocuieste pe Catalin Stefanescu.
53' Pantiru Ionut Constantin (Poli Iasi) suteaza pe poarta, dar intervine portarul.
51' CapKizito (Poli Iasi), mingea este respinsa.
50' Suteaza Gallego, dar nu nimereste poarta.
49' Poli Iasi ataca si Andrei Cristea loveste mingea cu capul. AFC Astra Giurgiu se apara atent si respinge.
49' AFC Astra Giurgiu in atac, Filip Mrzljak trage, dar scorul ramane acelasi.
46' A inceput partea secunda a partidei de la Iasi.
Se incheie prima repriza.
45+1' Prima repriza este prelungita cu 1 minute aditionale.
45+1' AFC Astra Giurgiu preseaza in atac, insa sutul lui Nelut Rosu nu gaseste poarta.
43' AFC Astra Giurgiu ataca prin Azdren Llullaku. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.
37' Catalin Sorin Popa ii arata galben lui Bus Laurentiu Cosmin!
36' Filip Mrzljak, de la oaspeti, vede cartonasul galben.
30' Claudiu Belu de la AFC Astra Giurgiu gaseste un culoar si suteaza, dar mingea ocoleste poarta.
29' Incearca Silviu Balaure dar nu nimereste poarta.
25' Cioinac Ionut Adrian trimite balonul pe poarta, dar fara rezultat.
22' Filip Mrzljak (AFC Astra Giurgiu) trimite la poarta, fara rezultat insa.
18' Bus Laurentiu Cosmin (AFC Astra Giurgiu) suteaza, dar rateaza tinta.
12' Nelut Rosu (AFC Astra Giurgiu) executa un corner.'
12' Silviu Balaure (AFC Astra Giurgiu) suteaza, dar nu, nu e gol.
10' Lovitura de colt pentru Poli Iasi.
9' Bus Laurentiu Cosmin (AFC Astra Giurgiu) se afla in ofsaid.
3' Silviu Balaure revine pe teren.
2' Arbitrul Catalin Sorin Popa reia jocul.
1' Silviu Balaure se tavaleste de durere si jocul este oprit pentru cateva momente.
1' Arbitrul de azi, Catalin Sorin Popa, a dat startul partidei