joi, 30 mai, 2024

Elevii din Vaslui strălucesc la Concursul Național ,,Primăvara Artelorʺ – FOTO

Distribuie:

Publicat:

În perioada 12-14 aprilie 2024, Palatul Copiilor Vaslui a fost scena talentului și dedicării pentru elevii participanți la Concursul Național ,,Primăvara Artelorʺ, ajuns la cea de-a XXV-a ediție. Gazda acestui eveniment de excepție a fost Colegiul Național de Artă ,,George Apostuʺ din Bacău.

Sub îndrumarea profesorilor lor pasionați, elevii au adus acasă numeroase premii și recunoaștere pentru talentul lor remarcabil.

Muzică Vocal-Instrumentală:

Eleva Aliciuc Larisa, sub îndrumarea profesorului Chiperi Elvis, a cucerit inimile juriului și a obținut prestigiosul Premiul I.

Trupa “RainDrops”, tot sub coordonarea profesorului Chiperi Elvis, a demonstrat calitatea și profesionalismul lor, câștigând de asemenea Premiul I în secțiunea muzică ușoară.

Muzică Instrumentală:

Ansamblul instrumental “Izvorașul”, sub îndrumarea profesorului Barzu Dănuț, a strălucit și a fost răsplătit cu nu mai puțin de patru premii la categoria muzică instrumentală – vioară.

  • Eleva Baltariu Maria – Premiul I
  • Eleva Rusu Alesia – Premiul al II-lea
  • Eleva Chifor Andreia – Premiul I
  • Grupul instrumental “Izvorașul” – Premiul I

Muzică Ușoară Instrumentală:

Elevii din cadrul Cercului de muzică ușoară instrumentală, sub îndrumarea profesorului Bulboacă Alin, au impresionat juriul și au fost distinși cu următoarele premii:

  • Eleva Bumbu Sarah Maria – Premiul I
  • Eleva Postolache Amedea – Premiul al II-lea

Etnografie și Folclor:

Elevii din cadrul Cercului de Etnografie și Folclor, coordonați de profesorul Călin Adrian, au demonstrat bogăția tradițiilor și au fost recompensați cu o pleiadă de premii:

  • Eleva Maria Baltariu – Premiul I de excelență
  • Elevul Paul Axinte – Premiul I de excelență
  • Eleva Amalia Negru – Premiul I
  • Eleva Raluca Lazurca – Premiul I
  • Eleva Sofia Tataru – Premiul al II-lea
  • Eleva Brianna Tibireac – Premiul al II-lea
  • Eleva Alessia Tataru – Premiul al II-lea
  • Elevul Matey Maxim – Premiul al II-lea
  • Eleva Alecsandra Gandore – Premiul al III-lea
  • Eleva Amalia Gache – Premiul al II-lea
  • Eleva Ilaria Mumuruz – Mențiune
  • Eleva Larisa Mihai – Premiul al III-lea
  • Eleva Laura Puscasu – Premiul al II-lea

Felicitări tuturor elevilor pentru dedicarea și pasiunea lor în domeniul artistic, precum și cadrelor didactice pentru efortul și devotamentul lor în îndrumarea acestor tinere talente către excelență!

Pe aceeași temă

Cele mai citite

spot_img