vineri, 19 aprilie, 2024

HC Vaslui-CSU Suceava 20-21 (10-10)

In fata unei sali pline, HC Vaslui a avut parte de un debut excelent, conducand dupa primul sfert cu scorul de 5-2. A urmat o perioada cu erori in ofensiva, situatie de care au profitat adversarii, preluand prima oara conducerea, dupa o consecutiva de patru goluri, scor 5-6.

In ultima parte a primei reprize s-a mers cap la cap, astfel ca scorul pauzei a fost 10-10.
La reluare, sucevenii au fost mai motivati in atac si au luat un avans de trei goluri, scor 13-10.

Vasluienii au avut un portar, Raducu Tamas, care a limitat proportiile scorului. Desi gazdele s-au apropiat la un gol, scor 14-15, nu au gestionat bine atacul, cu multe precipitari, lucru ce i-au costat, oaspetii distantandu-se la patru goluri, scor 14-18, cu un sfert de ora inainte de final.

La scorul de 18-19, Hrimiuc si Mihai Bujor au trecut pe langa egalare, facandu-l mare pe portarul advers.

Ultimele cinci minute s-au jucat cu sala in picioare, insa fara ca vasluienii sa intoarca rezultatul, desi au avut in ultimele secunde doua aruncari de la sapte metri, din care una irosita de Hagiu, astfel ca scorul final a fost de 20-21.

Infrangerea o mentine pe HC Vaslui pe pozitia a saptea in clasament, cu 24 de puncte.