miercuri, 24 aprilie, 2024

Simona Halep, victorie ZDROBITOARE

Simona Halep a reusit o victorie fantastica in fata italiencei Flavia Pennetta, scor 6-3, 7-5, si se califica in sferturi unde o va intalni pe americanca S. Stephens. Partida a fost una spectaculoasa, cu lovituri incredibile si multe rasturnari de situatie.

Daca primul set a fost dominat de o Halep mai constanta, setul doi a fost controlat de Pennetta care s-a desprins la 5-2 si parea ca-si va adjudeca setul. Simona, care nu si-a castigat deloc serviciul in acest set, a avut o revenire incredibila insa si a castigat meciul cu 7-5. Circa o mie de romani au incurajat-o frenetic pe Simona pe toata durata partidei. Simona si-a asigurat un cec de 112.270 dolari si 215 puncte WTA. Halep o va intalni in sferturile de finala de la Miami  pe americanca Sloane Stephens care a trecut de elvetianca Belinda Bencic in doua seturi, scor 6-4, 7-6 (7-5).