Vasluianca Mirela Lavric, la trei secunde de Jocurile Olimpice – FOTO

0
815

Mirela Lavric participă în această perioadă la o serie de concursuri internaționale, cu obiectivul de a îndeplini baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris.

Atleta de la CSM Vaslui a concurat până acum la două reuniuni. Prima a fost în Dubai, Emiratele Arabe Unite, unde vasluianca s-a clasat pe locul 6 în finala de la 800 m, cu timpul de 2.07.09, fiind la șapte secunde de îndeplinirea baremului.

La concursul internațional „33* Meeting di Conegliano” din Italia, Mirela Lavric și-a îmbunătățit considerabil timpul la 800 m. Sportiva a câștigat cursa, cu timpul de 2:02,92, la trei secunde de îndeplinirea baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris.

Mirela Lavric își poate îndeplini visul olimpic până la finele lunii iunie. Baremul pentru Jocurile Olimpice în proba feminină de 800 m este de 1.59.30, însă dacă nu se atinge numărul maxim de 48 de atlete care să îndeplinească acest barem se trece la baremul B, care este de 2.00.02.