luni, 29 aprilie, 2024

Sporting Juniorul Vaslui a trecut de Dinamo

Sporting Juniorul Vaslui a castigat primul derby al seriei Est din Liga Elitelor, Under 17. Fotbalistii coordonati de Cornel Cracea au trecut de Dinamo, una din favoritele la castigarea titlului national, scor 2-1. Golurile vasluienilor apartin lui Mihai Andrei si Vali Hagiu.

Sporting Juniorul a oferit un meci superb, rezultatul fiind mincinos. Pustii Vasluiului puteau avea 5-0 la pauza, insa au avut ghinion, dinamovistii fiind salvati in trei randuri de bara. Arbitrul partidei i-a amanat oaspetilor si un gol valabil, iar gazdele au marcat golul de onoare in ultimul minut de prelungire.

Cu acest rezultat, Sporting Juniorul Vaslui ramane pe primul loc, cu maxim de puncte din trei meciuri, golaveraj 11-2.

Pe locul secund se regaseste Juventus Bucuresti, la egalitate de puncte, cu vasluienii, dar golaveraj inferior (8-4).

Rezultatele etapei a treia: Petrosport Ploiesti-Steagu Rosu Brasov 4-1; Dunarea Calarasi-Regal Sport Club Ferdinand I 4-0; Concordia Chiajna-Juventus Bucuresti 1-2; Dinamo-Sporting Juniorul Vaslui 1-2; LPS Piatra Neamt-Viitorul Constanta (reprogramat-8 noiembrie).

Etapa urmatoare, Sporting Juniorul Vaslui va intalni in deplasare, Academia lui Hagi, meciul fiind programat sambata, 4 noiembrie, ora 14.