sâmbătă, 27 aprilie, 2024

S-au tras la sorți meciurile din sferturile Europa League: Leverkusen vs West Ham, cap de afiș

La sediul UEFA din Nyon au fost trase la sorți partidele din sferturile de finală ale Europa League. Sunt numai meciuri de văzut, dar capul de afiș este Bayer Leverkusen vs West Ham United. Liverpool, favorita numărul 1 la câștigarea trofeului, o întâlnește pe Atalanta.

Microbiștii au posibilitatea să mizeze încă de acum pe duelurile europene, dar cel mai indicat este să aștepte apropierea meciurilor, pentru a avea informații la zi despre formații. În plus, atunci se vor putea baza și pe sugestiile din biletul zilei de la specialiștii de pe PariuriX.com

România va avea o reprezentantă în a doua competiție europeană intercluburi din sezonul 2024-2025. Câștigătoarea Cupei va intra în preliminariile Europa League. Până atunci, cele mai bune opt echipe rămase în cursă pentru finala din 22 mai se vor înfrunta în sferturile finală, după următorul program:

AC Milan (Italia) – AS Roma (Italia)

Iată că Italia are garantat o reprezentantă în semifinale, fie AC Milan, fie AS Roma. Milanezii sunt favoriți să treacă mai departe din acest „sfert”. Au o echipă bună, lucru demonstrat și de ce s-a întâmplat în optimile de finală, când au trecut fără probleme de Slavia Praga (4-2 acasă și 3-1 în deplasare). AS Roma s-a calificat în „sferturi” după 4-0 acasă și 0-1 în deplasare cu Brighton.

Milan a bătut-o de două ori pe Roma în acest sezon, în Serie A, cu 2-1 în deplasare și cu 3-1 pe teren propriu.

Liverpool (Anglia) – Atalanta (Italia)

Așa cum spuneam, Liverpool este favorită principală la cucerirea Europa League 2023-2024. Jurgen Klopp va pleca la finalul acestei sezon și cu siguranță i-ar plăcea să se despartă de „cormorani” ridicând un trofeu. „Complicat… nu e ca și cum am urmărit-o de 100 de ori pe Atalanta, dar știu că este o echipă incomodă. Este bine organizată, nu mă aștept la meciuri ușoare cu ea. Am mult respect pentru ce a realizat Atalanta în ultimele sezoane, a fost foarte consecventă”, a declarat tehnicianul german.

Liverpool și Atalanta s-au mai întâlnit până acum doar în Liga Campionilor 2020-2021. Echipa engleză s-au impus cu 5-0 în Italia, iar bergamascii și-au luat revanșa în Anglia, câștigând cu 2-0.

Bayer Leverkusen (Germania) – West Ham (Anglia)

Bayer Leverkusen este creditată cu șanse mai de a trece de West Ham, după o dublă confruntare care se anunță foarte disputată. Leverkusen este foarte aproape de a câștiga titlul în Germania, punând capăt hegemoniei lui Bayern Munchen. La rândul ei, West Ham United este deținătoare trofeului Conference League, având o echipă omogenă, cu mulți fotbaliști valoroși.

Va fi primul duel oficial între Bayer Leverkusen și West Ham. Până acum, aceste două echipe s-au mai confruntat doar într-un amical jucat pe 5 august 2023. Bayer a învins cu 4-0.

Benfica Lisabona (Portugalia) – Olympique Marseille (Franța)

Benfica și OM sunt două formații de valori aproximativ egale. Benfica s-a calificat în „sferturi” grație unei victorii obținute în deplasare, 1-0 cu Glasgow Rangers, după 2-2 în tur pe teren propriu. La rândul ei, reprezentanta Franței a depășit-o pe Villarreal (4-0 acasă, apoi 1-3 în Spania).

Benfica și Marseille s-au confruntat de patru ori în cadru oficial (2 victorii pentru Benfica, una pentru OM și un egal), dar și în trei amicale (o victorie de fiecare parte și o remiză).

Partidele din prima manșă a sferturilor de finală sunt programate pe 11 aprilie, iar returul pe 18 aprilie.

A fost stabilit și țintarul semifinalelor: Benfica/Marseille vs Liverpool/Atalanta și Milan/Roma – Leverkusen/West Ham United. Așadar, putem avea o finală sută la sută englezească, Liverpool vs West Ham, dar și una „italiană”.