vineri, 3 mai, 2024

Victorii pentru Aston Villa şi Crystal Palace

Echipa engleză Aston Villa a obținut o victorie importantă duminică, pe teren propriu, câștigând cu scorul de 3-1 împotriva formației Bournemouth, în cadrul etapei a 34-a din Premier League. Într-un alt meci din aceeași etapă, Crystal Palace a învins West Ham United cu scorul de 5-2.

Aston Villa a reușit să se impună pe terenul Villa Park, chiar dacă a fost condusă cu 1-0 începând din minutul 31, când Dominic Solanke a transformat un penalty pentru oaspeți. Gazdele au reușit să egaleze prin golul lui Morgan Rogers, în minutul 45+1, din pasa lui Leon Bailey. După pauză, golgheterul gazdelor, Ollie Watkins, a devenit un furnizor inspirat, oferind pase decisive pentru golurile lui Moussa Diaby (min. 57) și Leon Bailey (min. 78), iar echipa lui Unai Emery s-a impus cu 3-1.

În alt meci, desfășurat pe Selhurst Park, Crystal Palace a câștigat derby-ul londonez împotriva lui West Ham United. Gazdele au dominat partida, conducând cu 4-0 după prima jumătate de oră. Michael Olise a deschis scorul în minutul 7, apoi Eberechi Eze a majorat avantajul echipei la 2-0 (min. 16), urmat de un autogol al lui Emerson pentru 3-0 (min. 20), iar Jean-Philippe Mateta a dus scorul la 4-0 în minutul 31. Michail Antonio a redus din diferență în minutul 40, dar Mateta a marcat din nou pentru Palace, stabilind scorul la 5-1 (min. 64), iar autogolul lui Tyrick Mitchell (min. 89) a fixat scorul final, 5-2 pentru Crystal Palace, care a urcat pe locul 14 în clasament, acumulând 36 de puncte.

În clasamentul din Premier League, Aston Villa se află pe locul 4, cu 66 de puncte, Bournemouth ocupă poziția a 13-a, cu 42 de puncte, în timp ce West Ham este pe locul 8, având 48 de puncte.