vineri, 3 mai, 2024

Alaves a dispus de Atletico Madrid, scor 2-0

Echipa spaniolă Alaves a obținut o victorie importantă duminică seara, pe teren propriu, învingând gruparea Atletico Madrid cu scorul de 2-0, în etapa a 32-a din La Liga.

În minutul 15 al meciului desfășurat pe Mendizorroza, Kike Garcia a oferit o pasă perfectă către Carlos Benavidez, care a reușit să înscrie primul gol al partidei. Deși echipa lui Simeone a dominat repriza secundă, portarul gazdelor, Antonio Sivera, a respins toate încercările adversarilor. În cele din urmă, Luis Rioja a marcat un gol spectaculos din voleu, în minutul 88, patru minute mai târziu, după o centrare excelentă de la Carlos Vicente. Cu această victorie de 2-0, Alaves poate privi cu optimism către viitorul sezon din La Liga.

Cei doi internaționali români prezenți în loturile celor două echipe, mijlocașul Ianis Hagi (Alaves) și portarul Horațiu Moldova (Atletico Madrid), au fost rezerve neutilizate. În clasamentul La Liga, Atletico Madrid ocupă locul 4, cu 61 de puncte, în timp ce Alaves se află pe locul 13, cu 35 de puncte.