vineri, 3 mai, 2024

Superliga – play-off: Sepsi – Universitatea Craiova 1-3

Universitatea Craiova a obținut o victorie importantă duminică, în deplasare, scor 3-1, împotriva formației Sepsi OSK, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii.

Sub conducerea lui Costel Gâlcă, la debutul său pe banca oltenilor, echipa Craiova a dominat prima repriză la Sfântu Gheorghe. Maldonado a deschis scorul pentru oaspeți cu un voleu de la marginea careului în minutul 11. Gazdele au cerut un penalti în minutul 16 pentru un presupus henț al lui Maldonado, însă arbitrul Marian Barbu nu a acordat nimic. Universitatea Craiova a răspuns imediat prin golul lui Andrei Ivan, marcat în minutul 26. În minutul 39, Badelj a fost lovit în mână de balon în careu, iar după consultarea VAR, arbitrul Barbu a acordat penalti pentru gazde, transformat cu succes de Marius Ștefănescu. Acesta a fost și scorul la pauză, 2-1 pentru Universitatea Craiova. În repriza a doua, oaspeții au mai temperat ritmul, dar au reușit să înscrie încă un gol în minutul 69, prin Lyes Houri, închizând astfel meciul, deși Safranko a avut ocazia să reducă din diferență în minutul 86.

Universitatea Craiova se află acum pe locul al doilea în clasament, cu 34 de puncte, în timp ce Sepsi ocupă locul 6, cu 27 de puncte.

Echipele de start:

SEPSI OSK: Niczuly – D. Ciobotariu, Kecskes, Fl. Ştefan – Oroian (Renţa 82), Alimi, Kallaku (R. Varga 75), A. Dumitrescu (Aganovic 75) – K. Varga (Safranko 64), Debeljuh, M. Ştefănescu. ANTRENOR: Bernd Storck

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Badelj (Zajkov 87), Bancu (Ndong 73) – Al. Creţu, Mekvabishvili – Baiaram, Houri, A. Ivan (Cîmpanu 73) – J. Markovic (Koljic 63; Mateiu 87). ANTRENOR: Costel Gâlcă

Cartonașe galbene: M. Ştefănescu 38, A. Dumitrescu 54 / Bancu 24, Houri 33, L. Popescu 89 Arbitri: Marian Barbu – Valentin Avram, Stelian Slabu – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Ionuț Coza – Iulian Dima

Observator: Dan Victor Berbecaru