sâmbătă, 4 mai, 2024

ASS FC Vaslui merge ceas in liga a patra

ASS FC Vaslui a trecut de un nou hop dificil. Galben-verzii au controlat in totalitate jocul din deplasare, cu Sporting Barlad, impunandu-se cu scorul de 3-1.

In prima repriza, ambele echipe s-au studiat tactic, fara sanse mari de gol. Doar oaspetii au avut o incercare ratata de Solomon, dupa primul sfert al jocului. Nu mai greseste cu zece minute inainte de pauza, cand de unul singur il executa pe portarul Barladului cu un sut la coltul scurt.

Nici partea a doua nu aduce mai multe faze de poarta, insa tot vasluienii inscriu, Ionut Cretu transformand o lovitura de pedeapsa (min.62).

Sapte minute mai tarziu, Sporting Barlad reuseste sa reduca din diferenta dintr-o lovitura libera de la marginea careului, mingea fiind aruncata la coltul lung, iar reluata in poarta, la o faza la care oaspetii au reclamat pozitie de offside.

Andrei Donosa aduce linistea in tabara Vasluiului, marcand pentru 3-1 (min.73).

Galben-verzii au mers la Barlad cu un lot decimat, din cauza numarului foarte mare de jucatori indisponibili.
Cu acest rezultat, echipa vasluiana ramane pe primul loc, cu maxim de puncte, dupa sase etape disputate.
Pentru ASS FC Vaslui urmeaza meciul de pe teren propriu, cu FDR Tutova, lanterna rosie a clasamentului.