duminică, 19 mai, 2024

Comstar Vaslui la primul trofeu din istoria clubului – FOTO

Sporting Comstar este noua deținătoare a trofeului județean Cupa României. Formația antrenată de Costinel Botez a câștigat finala competiției, desfășurată la Banca, în fața FC Vulturești, scor 6-1.

Andrei Covăcel a fost golgheterul finalei cu două reușite. Lidera Ligii 4 a avut nevoie de 13 minute pentru a deschide scorul prin Ciprian Petruț. Până la pauză, vasluienii au mai marcat de trei ori. În afară de golurile lui Covăcel, pentru câștigătoarea cupei a mai înscris Mircea Horciu.

În partea a doua, Darius Crăciun și Spyro Tăbăcaru au contribuit la succesul confortabil al formației Comstar. Golul de onoare al Vultureștiului a fost marcat de Ionuț Jugănaru.

La final, președintele AJF Vaslui, Bogdan Gheorghiță, a oferit și două premii individuale, Fabian Popa primind trofeul pentru cel mai bun jucător al finalei, iar Spyro Tăbăcaru a fost desemnat jucătorul turneului, ambii de la Comstar.

Comstar Vaslui este la un pas de al doilea trofeu, iar acest lucru s-ar putea produce duminică, 12 mai. Dacă CSO Negrești, ocupanta locului secund, se încurcă la Vulturești, iar formația antrenată de Costinel Botez se impune acasă, cu FC Gârceni, atunci, Sporting Comstar devine matematic noua campioană județeană.

În prezent, mai sunt în joc 12 puncte, distanța dintre Comstar și CSO Negrești. Cele două echipe se vor duela în meci direct pe 19 mai, la Negrești.