joi, 9 mai, 2024

Minutele rămase din partida suspendată Ajax Amsterdam – Feyenoord se vor disputa miercuri

Ultimele 35 de minute ale meciului dintre Ajax Amsterdam și Feyenoord Rotterdam, care a fost suspendat duminică din cauza incidentelor, vor fi reluate miercuri cu “porțile închise”, a anunțat Federația olandeză de fotbal (KNVB).

Meciul, care este un derby important al campionatului de fotbal al Olandei, a fost întrerupt după 55 de minute de joc, la scorul de 3-0 în favoarea echipei Feyenoord. Arbitrul a decis să oprească definitiv meciul din cauza incidentelor din tribunele stadionului Johan Cruyff Arena din Amsterdam, inclusiv lansarea de fumigene.

Repriza a doua a început cu incidente crescânde din partea suporterilor lui Ajax, ceea ce a dus la suspendarea meciului.

Federația olandeză de fotbal a decis să reia meciul miercuri cu “porțile închise”, ceea ce înseamnă că nu va fi permisă prezența suporterilor la stadion.

Acest meci a fost extrem de așteptat și a fost marcat de tensiuni între suporterii celor două echipe. Cu toate acestea, această întrerupere a meciului a fost regretabilă pentru fotbal și Federația olandeză de fotbal dorește să-l continue pentru a determina rezultatul pe teren.