sâmbătă, 27 aprilie, 2024

CALIFICARE!!! Romania merge dupa 8 ani la Campionatul European de fotbal

Echipa națională de fotbal a României a reușit să se califice la Campionatul European din Germania din 2024, asigurându-și locul cu un meci înainte de încheierea preliminariilor.

Într-un meci tensionat, România a învins reprezentativa Israelului cu scorul de 2-1, după ce a fost condusă în minutul 2 cu 1-0. Această victorie le-a adus românilor calificarea matematică la turneul final, marcând astfel prima lor prezență în competiție după 2016.

România a beneficiat și de rezultatul neașteptat înregistrat de Kosovo în Elveția, ceea ce a propulsat echipa românească pe primul loc în grupă, acumulând 19 puncte. Elveția se află pe locul secund cu 17 puncte. Decisiv pentru desemnarea câștigătoarei grupei va fi meciul de marți dintre cele două echipe deja calificate, România și Elveția.

Desfășurarea partidei de la Felcsut, pe Pancho Arena, în fața a 600 de suporteri tricolori, a adus momente tensionate. Israel a deschis scorul în minutul 2 prin Eran Zahavi, lăsat liber în careu la un corner. Cu toate acestea, România a reușit să egaleze în minutul 10 prin George Pușcaș, care a marcat după o respingere din bara transversală a șutului lui Drăguș. Cu o prestație remarcabilă, echipa românească a obținut al doilea gol în minutul 63, când Ianis Hagi a înscris la colțul scurt. Chiar dacă Mihăilă a ratat o ocazie incredibilă în minutul 74 și a primit un cartonaș roșu în minutul 85, România a reușit să obțină un rezultat de 2-1 și să se califice pentru Euro 2024.

În alt meci din grupa I, Elveția a încheiat la egalitate 1-1 cu naționala din Kosovo. Ruben Vargas a deschis scorul pentru gazde, iar Kosovo a egalat pe final, prin Hyseni. În clasament, România ocupă primul loc al grupei cu 19 puncte, iar Elveția se află pe locul secund cu 17 puncte. Ambele echipe s-au calificat deja pentru turneul final.

Pentru echipa națională a României, aceasta reprezintă a șasea participare la turneul final al Campionatului European, după prezențele din 1984, 1996, 2000, 2008 și 2016.

Echipele au fost alcătuite astfel:

ISRAEL: Glazer – Dasa (Kanichowsky 62), Miguel Vitor, S. Goldberg, Revivo (Baribo 77) – Peretz, Lavi (Abo Fany 62), Gloukh – Turgeman, Zahavi, Khalaili (Gorno 77). Antrenor: Alon Hazan.

ROMÂNIA: H. Moldovan – Raţiu, A. Burcă, Drăguşin, Bancu – R. Marin (Cicâldău 87), Screciu (M. Marin 77) – I. Hagi (Fl. Coman 65), Stanciu (Ad. Rus 87), Drăguş (Mihăilă 65) – G. Puşcaş. Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonașe galbene: Miguel Vitor 37, Baribo 83, Zahavi 90+1 / Fl. Coman 71, Raţiu 78.

Cartonaș roșu: Valentin Mihăilă (România) min. 85.

Arbitri: Francois Letexier – Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni – Jeremy Stinat.

Arbitri VAR: Jerome Brisard – Eric Wattellier (toți din Franța).